Tudjuk, hogy az alap ablakok üvegezése 4 mm vastag rétegrendben történik. Legyen az üvegezés 2 rétegű vagy 3 rétegű. Jelenleg nem a hőszigeteléssel foglalkozom, hanem az üvegrétegek vastagságának növelésével, a biztonságos alkalmazás érdekében. Nem minden ablakot, ajtót kell vastagabb üveggel gyártani, hanem vannak felületi nagyságok, ahol ez elkerülhetetlen.
Ha van egy ember, akinek a nyakába áll egy másik ember, majd a harmadik, negyedi, ötödik ember is felmászik…előbb-utóbb a legalsó személy meg fog rogyni a súlyterhelés miatt. Az üveg sem működik más elven. Minél nagyobb a felület, minél nagyobb a súlyterhelés, annál nagyobb az üvegtörés, repedés kockázata. Ezt pedig el szeretnénk kerülni a biztonság érdekében.
A trendek azt diktálják egyelőre, hogy az alap ablaküvegezés egy 4 mm vastag üvegtáblával történik, kettő vagy három rétegben is Nem foglalkozok most a lowe lágyfém bevonattal és nem foglalkozok az argon gázzal, mert az üveg vastagságának növelésében ezen tényezők szerepet nem játszanak. Tudjuk, hogy ezek a kiegészítők a hőszigetelésben segítenek és nem a biztonság fokozásában. Témánk alap kérdése, hogy miért nem csak 4 mm vastag üvegezés létezik.
Ha most hollywoodi filmes drámát szeretnék alkalmazni, abban az esetben azt írnám, hogy – egyetlen egy tényező határozza meg az üveg vastagságának növelését, ami nem más, mint az élet védelme. Valójában ez teljesen igaz, mert az üvegtörés nagy kockázattal is járhat.
Az üveggyártók mérettáblákban (mátrixokban) határozzák meg, hogy milyen négyzetméter üvegfelület esetén kell az üveg vastagságát megnövelni, hogy az üvegrepedést, törést elkerüljük. Általános szabály, bár sokan másként értelmezik, hogy ha az ablak összefüggő felülete eléri a 2,5 m2-t, abban az esetben a 4 mm vastag üvegezés már nem elegendő. Itt üvegvastagságot kell váltani, hogy a súlyterhelés miatt az üveg ne törjön el. A hivatalos mátrix 5 mm vastag üveget ír ilyen esetben elő, de sehol sem fog 5 mm vastag üveg felárral találkozni. Egyszerű az ok, nem éri meg gyártani ezt a köztes vastagságot, így a 6 mm vastag üvegezés vált általánossá az üvegiparban. Másik, talán fontosabb tényező, hogy a kétrétegű üveg közti alumínium távtartó vastagsága 16 mm. 5 mm üvegnél 14 mm távtartót kell alkalmazni, ami drágább, mint a 16 vagy a 12 mm vastag távtartó. Így adódik, hogy 5 helyett legyen 6 mm az üveg és a 14 mm távtartó helyett alkalmazzunk 12 mm vastagságot.
6 mm vastag üveget kell tehát alkalmazni a 2.5 m2 egybefüggő üvegfelület felett
2 rétegű és a 3 rétegű üvegezésre is igaz mindez. Ami fontos, hogy minden üvegréteget érinti a 6 mm vastagság és nem elegendő csupán az egyik vagy másik üveget cserélni 4 mm-ről, 6 mm-re. Minden üvegrétegnek 6 mm vastagsággal kell rendelkeznie a megfelelő biztonság érdekében. Alapjaiban szélesebb felületen áll az üveg és az üvegtömeg is megnő a szilárdság érdekében. 6 mm vastag üveg a nagyobb súlyterhelést 4 m2 felületig képes tolerálni. Viszont vannak műanyag ablakok, erkélyajtók (HST emelő-toló), ahol bizony az üvegfelület túllépi a 4 m2 felületet. Ilyen esetben jön a 8 mm vastag üveg alkalmazása.
8 mm vastag üvegezés a műanyag ablakokban
Egy 240*240 cm felső mérethatáron lévő fix ablak esetén már 5,76 m2 üvegfelülettel találkozunk. Ide már 8 mm vastag üveggel kell kalkulálni. Viszont nagyon sok esetben kétrétegű üvegnél a 8 mm rétegrendet nem lehet alkalmazni. Mindezt azért, mert a 8 mm vastag üveg összes vastagsága 16 mm (8+8 mm). Ebből adódik, hogy a két üveg közti távtartó vastagsága 8 mm (24 mm vastag – 2 rétegű üvegnél). Ez olyan keskeny üvegközi távtartást ad, hogy nagy felület esetén a két üvegtábla belebeg és össze is érhet középen, ami „üvegrobbanást” idéz elő.
Ezért vannak olyan üveggyártók, ahol a kétrétegű üveget ilyem esetben nem 24 mm-ben határozzák meg, hanem pl. 28 mm-ben. Így kerülendő az üvegtáblák találkozása. (Más kérdés, hogy az ablakgyártók az adott ablakprofilhoz tudnak-e 28 mm-es üveg fogadására üvegszorító lécet biztosítani.)
Általánosabb, hogy ilyen esetben már a háromrétegű üveggel kalkulálnak a gyártók, ahol a külső üveg 8 mm és a másik két réteg 6-6 mm vastag lesz. Tehát itt nem igaz az a szabály, hogy minden üvegtáblának 8 mm vastagnak kell lenni, mint a 6 mm üveg esetében.
Üvegek súlya 6 és 8 mm üvegvastagság esetén
Az erősített üvegeknél a felület nagy, így a hozzá tartozó üvegsúly sem lehet csekély. Tudjuk, hogy 1 mm vastag üveg súlya 1 m2 felületnél – 2,5 kg. 4 mm vastag üveg súlya így 10 kg. Mivel 2 rétegű üvegezés az alap, így ebből adódik, hogy 1 m2 – 2 rétegű üveg súlya – 20 kg. 3 rétegű üvegnél ez a négyzetméter súly 30 kg. 6 mm vastag üveg súlya 30 kg/m2 – 2 réteg esetén, míg 3 rétegnél ez a súly már 45 kg/m2. 8 mm esetén a háromrétegű üveg súlya 50 kg/m2. Fenti példánál maradva egy 240*240 cm fix ablak súlya 300 kg körül mozog a PVC és az acélmerevítéssel együtt.
Tudom, hogy a tervezők egyre nagyobb panorámákkal terveznek, de nézzük azt is, hogy ezeket a szerkezeteket le is kell tudni gyártani, sőt mozgatni is kell őket. A panorámát többször kell megfizetni. PVC ablak erősítés, üveg felár, szállítás felár, beépítés felár és az esetleges, sőt biztos pókdaru biztosítása. Sajnos a fenti példából látszódik, hogy közel 300 kg-os ablak mozgatása nem egyszerűen megoldható feladat.
Milyen műanyag nyílászáróknál fordul elő a 6-8 mm vastag üvegezés?
3 műanyag nyílászáró típust érint a 6-8 mm üveg vastagság |
FIX ABLAK | esetében elkerülhető bizonyos kompromisszum mellett a vastagabb üvegezés. Ez nem más, mint az osztás alkalmazása. Lehet a fix ablakot egyben és osztva vásárolni. Egy 200*200 cm egyben fix ablak üvegfelülete 3,595 m2, de ha középre beteszünk egy osztót, elkerülhető a 6 mm üvegezés alkalmazása. Ezáltal kapunk 2 részre osztott 1,746 m2 üvegfelületet.
A legnagyobb üvegfelülettel rendelkező fix ablak esetén (240*240 cm), már 8 mm-es üveg felárra kell számítani (4 m2 felett), mert az üveg felülete 5,272 m2. Osztást itt is lehet alkalmazni, de a felárra továbbra is számítani kell. Mindezt azért, mert az egy osztott felületre eső üveg 2,574 m2, így ebben az esetben túllépjük a 4 mm vastag üvegezésnél elvárt 2,5 m2 alatti számot.
TOLÓ-BUKÓ ERKÉLYAJTÓ |”A” séma
Ez a szerkezet osztott (fix + buktatható és tolható szárny), így további osztást betenni nem lehet. Jó hír, hogy itt maximum a 6 mm vastag üvegezés felárat kell megfizetni. Egy 300*240 cm-es (legnagyobb „A” sémás) toló-bukó erkély esetén az üvegfelület nem tud 4 m2 fölé emelkedni. Ezért 6 mm üvegfelárra lehet ebben az esetben számítani.
Több esetben pedig az az általános, hogy csak a fix oldal lép be a 6 mm erősített üveg mezőbe, míg a bukó-toló szárny maradhat 4 mm vastag üvegrenddel.
HST EMELŐ-TOLÓ ERKÉLYAJTÓ |
Itt már az üvegezés elérheti a 8 mm vastagságot is, mivel a HST emelő-toló szerkezet maximális mérete 600*220 cm. Az emelő rendszernél a fix oldal és a toló oldal üvegfelülete azonos a szerkezet kialakításának köszönhetően, ezért nem fordulhat elő az, ami a kis testvérnél (toló-bukó erkély), hogy csak az egyik oldalt kell üvegfelárral ellátni.
HST emelő-toló szerkezetnél most a maximális felületet vizsgáltuk meg, de számtalan 4 mm vastag üvegrenddel vagy 6 mm vastag üvegezéssel lehet ilyen szerkezetet gyártani. Prémium termékről van szó, ami hatalmas panorámák betöltésére szakosodott. Ezért az alapáron is költségeseb terméket, az üvegezés még magasabb kategóriába kényszeríti.
Bízom benne, hogy valamennyire sikerült képet adni az üvegezésekről, de természetesen várjuk ajánlatkérését, ahol kiderül, hogy az ön által megálmodott nyílászárókból van-e olyan fix ablak vagy toló erkély, ahol bizony számolni kell a költségek emelkedésére az üvegezésnek köszönhetően.
Cseke Zsolt |Pallasz