Műanyag ablak véleményeket szeretne olvasni. Ha elfogadja szakértői véleményemet az ablakokról, kérem akkor most tartson velem. Leírom, hogy én milyen szempontok alapján válaszanék műanyag ablakot és azt is megfogalmazom, hogy milyen ablakot biztosan nem vásárolnék meg soha. Néhány pontban foglalom össze az ablakokról kialakult véleményemet.
Mit olvashat a cikkben?
- Mi a műanyag ablakokról a véleményem?
- Mi a műanyag ablak előnye?
- Műanyag ablakok hátrányai
- Miért érdemes műanyag ablakot választani?
- Melyik műanyag ablakot nem javaslok megvételre?
- Melyik műanyag ablakot javaslom önnek?
Mi a műanyag ablakok a véleményem?
A modern műanyag ablak ideális választás a legtöbb lakóépülethez és felújításhoz. Érdemes a minőségi gyártmányok közül választani és részesítse előnyben a megfelelő vastagságú profilokat (Legalább 76 mm, 5 kamrás profil). Amennyiben fokozott energiahatékonyságot keres, érdemes fontolóra venni az üvegezési megoldásokat. Nem kell egyből a kamraszám növelésében gondolkodni, mert a kiváló 5 légkamrás ablakok akár a 48 mm-es 3 rétegű üveggel is szerelhetők, így már passzív értéket is képviselhet a szerkezet.
Nagyon sokan elvesznek a kamraháborúban, pedig az egyáltalán nem fontos, bizonyos termékvastagság felett. Minden esetben az üvegezési megoldásokra kell nagy hangsúlyt fektetni. Az alábbiakban összegyűjtöttem a műanyag ablakok legfontosabb előnyeit és hátrányait, hogy átfogóbb képet kaphasson róluk.
Mi a műanyag ablak előnye?
Kiváló ár-érték arány |
A műanyag ablakok lényegesen olcsóbbak, mint a fa vagy alumínium ablakok, miközben szerintem jobb hő -és hangszigetelési tulajdonságokat biztosítanak. Az elmúlt 10 évben nagyon sokat fejlődött a műanyag ablakgyártás és kialakult az a jelenlegi technológia, ami minőségi termék mellett, kedvező árakat tudnak képviselni. Műanyag ablakok ára ma már akár háromszor olcsóbbak, mint a fa ablakok.
Jó hő- és hangszigetelés |
Modern, többkamrás (5-7) műanyag ablakprofilokkal és számtalan üvegezési lehetőségekkel, kiváló szigetelési értékeket tudnak megvalósítani, akár passzív értékig is. Hangszigetelésre pedig rendelkezésre állnak a sound control hangtechnikai üvegek. Sima 3 rétegű üveggel ne akarjon hangot szigetelni. A 3 rétegű üveg minden esetben a hőszigetelést javítja. A 3 rétegű üvegezés járuléka a picit jobb hangszigetelés, de ez nem valódi hangszigetelési ugrást jelent.
Fa ablakok hőszigetelő képessége, a műanyag ablakokkal azonos kategóriában, nem tudnak jobb értékeket képviselni. Nagyon sokat fejlődött a műanyag ablak technológia és a fa ablakok szigetelő értékein túlmutatnak.
- 68 mm fa ablak – teljes hőveszteségi mutató | Uw: 1,2 – 1,5 W/m2K
- 76 mm műanyag ablak – teljes hőveszteségi mutató | Uw: 0.78 – 1,2 W/m2K
Karbantartásmentesség – időtállóság |
Nem igényelnek a műanyag ablakok festést, lakkozást, és ellenállnak az időjárás viszontagságainak és egyszerűen tisztíthatók. A jó minőségű műanyag ablakok hosszú élettartammal bírnak (akár 20–25 év), különösen, ha megfelelően vannak beépítve és karbantartva. Fa ablak felülete sérülékenyebb és egy bizonyos idő eltelte után felületkezelésre szorul. Megfelelő rendszeres karbantartással és festéssel élettartamuk hosszú.
Sokféle kivitel és szín |
A fehér a leggyakoribb műanyag ablak, de laminált, famintás vagy színes felületek is elérhetők. Különösen javasolt a PX Renolit fóliás műanyag ablak. Egyes modellek alumínium borítással kombinálhatók a még modernebb megjelenés érdekében.
Fa ablakok minden esetben gyártói lazúros felületkezeléssel rendelkeznek (otthoni festés nem javasolt). Minőségi felületkezelés a termékekre nézve, esztétikus és kellemes megjelenést biztosítanak. Fa ablakok is elérhetők alumínium borítással.
Ellenállóképesség |
Műanyag ablakok nem korhadnak, és nedves környezetben is jól működnek. UV-stabil adalékokkal ellátva hosszabb ideig ellenállnak a fakulásnak.
Fa ablakok egy idő után elvesztik fényes felületüket és bizonyos időközönként felületkezelésre szorulnak. Otthoni felületkezelés hiányossága, hogy a nem látszó részek nem kerülnek festésre, így azok nedvesség hatására dagadnak, vetemednek.
Mi a műanyag ablak hátránya?
Esztétika |
A természetes faablakok elegánsabbak és melegebb hatást keltenek, ami egyes épületeknél fontos lehet. Nincs két egyforma ablak, mert a fa élettani hatásai megjelennek a felületeken.
Fóliás műanyag ablakok nem tudják másolni a fa eredetiségét, de a modern eljárások lehetővé teszik az esztétikus megjelenést. A PX Renolit fóliás műanyag ablakok nagyon kellemes szín és felületvilágot tudnak létrehozni, de nem azonos a termék felülete a valódi fa felületével.
Hőmérsékleti érzékenység |
Nagy hőingadozás esetén a műanyag ablak, ajtó tágulhat vagy zsugorodhat (dilatáció), ami hosszú távon befolyásolhatja a tömítéseket és a záródást. Ez azonban ritkán okoz problémát megfelelő minőségű ablakok esetén, így nem lenne szabad ma már szerintem a 76 mm alatti profilokkal felújítást vagy építkezést megvalósítani.
Fa ablakok a hőmérsékletkülönbségekkel szemben sokkal jobban ellenállnak, mint a műanyag ablakok. Fa ablak legnagyobb ellensége a nedvesség, ami dagadást, vetemedést okozhat.
Miért érdemes műanyag ablakot választani?
Műanyag ablakok uralják ma a lakásfelújtásokat, nyílászáró területen. A fa ablakok teljesen kiszorulnak lassan a piacról, az árszínvonaluk miatt. Nézzük, miért is érdemes műanyag ablakokkal foglalkoznia.
- Ha költséghatékony, de megbízható megoldásra van szükség.
- Ha fontos a jó szigetelés, de nincs szükség extra luxuskategóriás megoldásokra.
- Ha minimális karbantartással szeretné fenntartani az ablakok állapotát.
- Ha modern épülethez vagy szabványos méretű nyílászárókhoz keres megoldást.
Elmondható, hogy a fa ablakok már egyre kevesebb szerepet kapnak a házak építésénél vagy felújításánál. Ennek több oka is van, de röviden leírom azt a három fontos tényezőt, ami miatt a fa termékek a háttérbe szorultak és ezáltal teret nyertek a műanyag ablakok.
ÁRVERSENY | A fa alapanyag nagyon megdrágult az elmúlt 15 évben. A borovi fenyőből készült fa nyílászárók ennek következtében elvesztették a piacukat. A festett fa ablak ára akár három-négyszerese is lehet a műanyag ablak árához képest. Mindez pedig oda juttatta a fa termékeket, hogy alig akad olyan család, aki ezt az ablakminőséget képes megfizetni.
Műanyag ablak árak sem csökkennek, de tényként kezelhető, hogy az árak változásával, a műanyag ablak minősége emelkedett nagyon sokat. Ma már teljesen megbízható minőségi ablakok is jelen vannak a piacon.
- UV stabil profil
- Statikailag erős acélmerevítés
- Jó hőszigetelő képesség
- Változatos színösszetétel
PÉLDA A MŰANYAG ÉS A FA ABLAK ÁRAZÁSRA |
- 120*150 cm bny ablak – Kömmerling AD76 – 2 rétegű üveggel – fehér | 71 000 Ft
- 120*150 cm bny ablak – Kömmerling AD76 – 2 rétegű üveggel – dió | 99 400 Ft
- 120*150 cm bny ablak – 68 mm fa ablak – 2 rétegű üveggel – festett | 250 000 Ft
Látható, hogy egy fa ablak késztermék ára akár több, mint háromszorosa is lehet a műanyag ablak áránál. (Pallasz: 2024.12.17.)
HŐSZIGETELÉS | A fa ablak hőszigetelése tekintetében elmondható, hogy az adott kategórián belül a műanyag ablak jobb hőveszteségi mutatóval rendelkezik, mint a fa ablak.
68 mm mély fa ablak valahol egy 70 mm mélységgel rendelkező műanyag ablak felel meg – 2 rétegű üvegezés esetén. Fontos különbség, amíg a fa ablak 68 mm mélységnél csak 2 rétegű – 24 mm vastag üveget tud fogadni, addig egy minőségi pl.- Kömmerling AD76 műanyag ablak már 48 mm széles – 3 rétegű üvegezést is kaphat. (70 mm-es műanyag ablak is szerelhető 3 rétegű üveggel).
Tudjuk, hogy az üveg szigetel minden esetben jobban és nem az ablaktok/szárny (kamraszám). Tehát az üvegezéssel tudjuk a termék hőszigetelését fokozni. Ezt a 68 mm mély fa ablaknál lehetetlen a hőszigetelést fokozni, mert csak a 24 mm vastag 2 rétegű üveg fér a szárnyprofilba.
Ha pedig a 3 rétegű üvegezésre lesz szükség fa ablak esetében jöhet a 78 mm, de sokkal inkább a 88-92 mm mély ablak, aminek sajnos az ára a csillagos egekben van most. Nézzünk erre is egy példát. Árak tájékoztató jellegűek és nem minősülnek ajánlattételnek (2024.12.17).
- 123*148 cm bny ablak – Kömmerling MD88 – 3 rétegű MP üveggel | Uw: 0.74 W/m2K
- 123*148 cm bny ablak – Fa 92 mm profil – 3 rétegű MP üveggel | Uw: 1.01-1.16 W/m2K
Minden ablakmárkát azonos referenciaméret alapján hasonlítok most össze, mert csak így kaphat objektív képet a termékekről. Az ablakok hőszigetelési értékének (Uw-érték) meghatározásakor az általános szabvány az EN ISO 10077-1, amely rögzíti a számítási módszereket. A szabvány szerint a 123 cm x 148 cm-es ablakméret egy referenciaérték, amelyet az iparág egységesen használ a különböző típusú ablakok összehasonlíthatósága érdekében.
Melyik műanyag ablakot nem javaslok megvételre?
Érdekes témához érkeztünk el. Nagyon szeretek erről írni, már több cikkemben és videómban is elemeztem ezt a témakört. Műanyag ablak és műanyag ablak között iszonyatosan nagy a minőségi különbség. Olyan PVC nyílászárók vannak még a piacon, amiket a modern és jövőbe mutató beruházás esetén nem is lenne szabad megvásárolni. Balkán vagyunk sajnos ebben a termékkörben is és az árak értékesítése az elsődleges szempont hazánkban. A minőség teljesen másodlagossá vált sajnos.
Nézzük meg röviden, hogy miért nem javaslom a következő műanyag ablakokat szakmai szempontokból. Nem fogok márkaneveket írni, mert igaz lényeges lenne, de nem szeretnék senkit megsérteni. Önnek egyébként sem ez lesz a fontos, hanem az, amit le fogok írni. Ebből tud kiindulni és majd látja, hogy mindegy, hogy az ablakot „sárgarépának” vagy „karalábénak” fogják hívni. Képzavar tudom, de érti biztosan, mit szeretnék mondani.
70 – 74 mm mély műanyag ablakok |5-6 légkamra | Ezek az termékek a legkeskenyebb profillal rendelkeznek. Ezért a tok és a szárny hőszigetelési mutatója nem felel meg a korszerű elvárásoknak. Olyan keskeny a profil, hogy a megfelelő hőszigetelési értéket nem tudja képviselni. A tok/szárny hőszigetelési mutatója valahol Uf: 1.2-1.4 W/m2k érték között mozognak. Modernebb, szélesebb ablakprofilok értékei pedig, már elérik vagy meghaladják az Uf: 1.1 W/m2K értéket. Üvegezésről még eddig nem is beszéltünk. Látható a vékonyabb profil, már rögtön hátrányból indul a termékversenyben.
GYENGE HŐSZIGETELÉSI MUTATÓ | Régi elöregedett ablakának minőségétől biztosan jobb lesz bármilyen 70-74 mm mély műanyag ablak. Viszont ugyan annyi pénzért sokkal jobbat is kihozhat a felújítása végére. Ez pedig a komfortérzetén sokat javítana, nem beszélve a hőtechnikai adatokról és az esetleges spórolásról.
Acélmerevítéssel is probléma léphet fel ilyen esetben, mert a középső legnagyobb kamra mérete csökken a plusz kamramerevítés miatt. Kisebb középső merevítés, kisebb kiterjedésű acélmerevítést is feltételez. Ezáltal a statika romlik. Mondhatná, hogy vastagabb acélt tesznek majd a kamrába, ami lehetséges, de az acél hővezető. Így a vastagabb acélmerevítéssel szerelt ablak, gyengébb szigetelési értéket fog mutatni önnek. Róka fogta csuka ez kérem szépen!
ÜVEGESZÉS 24-40 MM – 3 RÉTEG | 2 rétegű üvegen kívül a 3 rétegű üvegezéssel is elérhető. Viszont, mivel keskeny a szárny, ezért a túl mély ablaküveg nem helyezhető a termékbe. Ezért a 3 rétegű üveg, ami a nagyobb szigetelő erőt képviseli az ablak esetén, nem fokozható ideálisan. Általában 32 mm / 36 mm / 39 mm / 40 mm mély – 3 rétegű üveggel szerelik a termékeket. Ez nem az a szigetelési minőség, ami elvárható az ideálisnak gondolt műanyag ablak esetében. Jobb minőséget képviselő 3 rétegű üveg vastagsága, 44 mm vagy 48 mm. Itt már minőségi ugrás érhető el az üveg (Ug) szigetelő értékében.
Összefoglalva, | nem javaslom ma már a 70-74 mm mélységű 5-6-7 légkamrás ablakokkal történő beruházást. Gyenge statikai merevítés, gyengébb hőtechnikai adatok, nagyobb méretnél fokozottabb deformációra való hajlam jelentkezhet. Jövőbe történő beruházás esetén talán ne a múlt technológiáját használja majd fel.
Melyik műanyag ablakot javaslom önnek?
Itt nem írok most mást, mint amit korábbi cikkemben megfogalmaztam. Ezért, kérem tartson velem és olvassa el az általam jobb termékeknek vélt, 5 légkamrás műanyag ablakokról szóló írásomat.
Itt találja a javasolt műanyag ablak termékeket.
Cseke Zsolt – Pallasz