Kömmerling műanyag ablakok és az optimális anyaghányad
Intelligencia és nem a tömeg számít
Korábban és nagyon sokáig vezető elmélet dőlt meg a modern ablakgyártás fejlődése során. Életünk minden területén szinte jelen voltak a nagy tömegű, nagy felületben gyártott szerkezetek. Viszont, ahogy a technológia fejlődött, úgy jutottunk el a könnyedebb, de statikaiag erősebb szerkezetek gyártása felé. Legyen ez elktronika, autógyártás, építőipar, ruhaipar vagy a szakterületünk, a műanyag ablakok, ajtók gyártása.
Mit ért a Kömmerling minőség alatt?
Kömmerling szerint az ügyfél elvárásainak és egy kész nyílászáró valódi teljesítménymutatójának összehangolása. Mi a műanyag ablak valódi falvastagságának jelentősége GZ 716/1 RAL minőségjegy alapján? Korábban és még manapság is sokan olyan úton járnak ezzel kapcsolatban, amilyen út nem vezet sehova. Tovább megyek, nem létező úton járnak. Ez valószínűleg a tudás hiánya, ideértve a tájékozatlanságot is.
Falvastagság csupán egy, a számtalan kritérium közül, amit a műanyag nyílászárókkal szemben támasztanak. RAL-A | RAL-B | RAL-C osztályt vizsgálva.
RAL-C minősítést nem vesszük most át, mert az vállalhatatlan igen sok szempontból. Sajnos vannak kereskedők, ahol nagyon olcsó a műanyag ablak és a bejárati ajtó. Készletről érhetők el ezek a termékek és számtalan esetben nem a jó minőséget kapják meg, cserében alacsony áron. Olcsót, nem megfelelő minőségben. De amíg a társadalom igen komoly része árvásárló, addig ezen nem szabad fennakadnunk.
Nos itt érdemes feltételezni valamit, ami az árat igen alacsonyan tartja. Ezen tényezők közül egyik az alaptest (profil) minősége, másik pedig a benne lévő acélmerevítés vastagsága, inerciája és kamrában történő felfekvése, csavarozási pontok gyengesége. Ezen szempontok figyelmen kívül hagyása eredményezi az olcsó árat, minőség nélkül természetesen.
Műanyag ablakok falvastagságánál elmondható, hogy megváltozott az álláspont az évtizedek alatt és a súly/méret után a maximális terhelhetőség került középpontba. Továbbiakban a RAL-A és a RAL-B osztályok falvastagságaival foglalkozunk és azok közti különbségeket mutatjuk meg.
A két (később kiderül, hogy már nem létező) osztály közti különbség, szabad szemmel szinte nem is látható. Korábbi műanyag ablakgyártási felfogás értelmében, a robosztus, nagy tömegű ablakok esetén gondolták azt a gyártók, hogy a szerkezet stabilabb és hosszabb távon működik megfelelően minőségben.
Ma már a gyártók és a vásárlók is a költséghatékonyságot, kényelmet, biztonságot helyezik előtérbe a vastagabb acélmerevítéssel (hőszigetelést csökkenti) és nagy PVC alaptömeggel szemben. Régi szlogent felváltotta az új műszaki tartalom. Tömeg ma már nem egyenlő a minőséggel, helyette az intelligens profilok kerültek előtérbe.
Hogyan hat az intelligens műanyag ablaktervezés napjaink profilrendszereire?
Tehát a korábbi tömeg egyenlő minőséget váltotta fel az intelligens tervezés. Egy nyílászáró teljesítménymutatója sok különböző tényezőtől függ. Az optimális anyaghányad és intelligens megoldások előtérbe helyezése a tömeggel szemben egy igen fontos lépés volt.
Napjaink mérnökei a természetből származó minták alapján fejlesztették ki műanyag ablakrendszereiket. Legyen itt szó pókhálóról vagy méhsejtről, az intelligens szerkezetek stabilabbak, mintha tömeget növelnénk csupán. A természet minden esetben a legalacsonyabb energiaszintre törekszik. A méhek például úgy építik meg a lépet, hogy a lehető legtöbb mézet a lehető legkevesebb helyen tudják tárolni. Ehhez a legkevesebb viaszt kelljen felhasználniuk, lehető legkevesebb munkával.
A méhek megtalálták azt a mérnöki formát, ahol a legkisebb kerülethez a legnagyobb terület tartozik. A hatszögletű sejt (ablakok kamráinak kialakítása ezen elv alapján) nemcsak a fenti feltételeknek felel meg, hanem nagyon erős és statikailag is szilárd. A saját tömegük huszonötszörösét is képesek tárolni, valamint kibírják azt a centrifugális erőt is, amely akkor keletkezik, mikor a lépből kipergetik a mézet. A fenti gondolkodásmódtól vezérleve alkotta meg a Kömmerling intelligens acélmerevítés koncepcióját is.
Számít még egyáltalán a műanyag ablak falvastagsága?
Vasalatelemek csavarozása, teherhordó vasalatrészek rögzítésének irányelvei alapján, elmondható, a többkamrás rendszereket több falgáton keresztül érdemes rögzíteni, falvastagságtól függetlenül (1).
A csavarbütykök (2) és megvastagítások intelligens kialakítása egy fontos tényező az új gyártási szabály szerint. Mindez azt jelenti, hogy a RAL-A szerinti falvastagságon is túlmutat az erősítés. Tehát csak ott kell vastagabb falazatot létrehozni, ahol mindez indokolt.
Fontos, hogy az acélmerevítés is csavarozással rögzítésre kerüljön a PVC falazathoz. Mindezt azért, mert az acél is viseli az üvegsúlyt (3) és nem csak a PVC falak, kamrák.
Műanyag ablak sarokszilárdsága
A modern RAL-A és RAL-B besorolású (már persze ez nem létezik különbség – később erről) műanyag nyílászárók túlszárnyalják az elvárt teljesítménykövetelményeket. Lényegesen jobbak, mint a fa nyílászárók. Egy műanyag ablak esetén a sarokszilárdság kritikusabb befolyásoló tényező a hosszú távú használatot figyelembe véve, mint a profil falazatának vastagsága.
Sarokszilárdságot befolyásoló tényezők:
- Túl hosszú üvegezőléc
- A hibás ékelések alatti feszültségek
- A gyártás alatt nem kellően előmelegített profil
- A nem 45 fokban kivitelezett vágások, pontatlan méretek.
- A nyirkos, nedves szennyezett vágási felületek
- A nem megfelelően beállított hegesztési paraméterek és hegesztési idő
- Nem megfelelő hegesztés utáni saroktisztítás
Látható, hogy egy műanyag ablak szilárdságának, stabilitásának nagyon sok függvénye van, de egyik sem a falvastagságból ered.
RAL-A és a RAL-B műanyag profilbesorolás egyenértékű a modern nyílászáró előállításban
Az új FE 13/1 ift. irányelv szerint elvégzett sikeres teszt megteremtette az alapot a „B” osztályos profilok RAL-GZ 695 minőségbiztosítási rendszerbe történő felvételére (Gyártó- és Feldolgozó Üzemek Minőségi Szövetsége).
Ennek a tanúsítványnak köszönhetően 2011 óta a Kömmerling (más gyártók által előállított RAL-B profilokkal együtt) RAL-B osztályba sorolt termékei egyenértékűek a RAL-A osztály termékeivel.
Mind az ift. Rosenheim, mind a RAL Minőségbiztosítási Szövetség megerősítették a két osztály egyenértékűségét. A fentiek alapján így ma már nem létezi RAL-A és RAL-B osztály. A Kömmerling régóta hangoztatott intelligens gyártástechnológiai útmutatója elérte szakmai célját.
A megfelelő irányba tett helyes lépések
A Kömmerling a PVC erőforrásokat kímélő alkalmazások segítségével a legjobb ökológiai és gazdasági tulajdonságokkal rendelkező termékeket állítja elő. A Kömmerling ablakai, ajtói a különböző nemzetközi minőségi szabványok által tanúsítottak.
Megvalósult a cél, miszerint a falvastagságnak ma már nincs jelentősége a minőségi RAL-A és RAL-B profilok között. A vasalatrészek csavarozás általi rögzítése garantált a kritikus profil tartományokban. Ilyen a megvastagított falak, csavarbütykök kialakítása, a sarokszilárdság. Ezáltal teljesen jelentéktelenné vált a műanyag falvastagság szerepe. Az üvegsúlyból eredő terheket az acélszelvények is átveszik, továbbá az acélmegtámasztások fokozzák a hőstabilitást, ezért sem fontos a PVC falvastagság.
Végezetül az eltúlzott mértékű PVC felhasználás, jelen esetben az optimális mértéknél nagyobb falvastagság az egyre szűkösebbé váló erőforrások felesleges elhasználása, bizony környezetszennyezést fokoz csupán.