Napfény és a naphő elleni védelem – műanyag ablakkal

Műanyag ablak üvegezése SNX 60 nahővédő üveggel

Köztudott, hogy a természetes fény maga az élet. A világos belső terek jókedvet, komfortos közérzet eredményeznek, a napenergia és napfény tudatos felhasználása pedig jelentősen segíti a hatékony energiagazdálkodás megvalósulását.

Az építészet is hamar ráébredt a természetes fény értékére, s ezáltal az új irányzatok már nagy üvegfelületekkel terveznek. Mivel az üvegek hőszigetelő képessége még mindig jelentősen meghaladja a legjobb keretértékek együtthatóit, így a nagyobb üvegarányok nemcsak több természetes fény és meleget, hanem jelentősen jobb hőszigetelési képességet is biztosítanak a lakóépületek és a benne élők számára.

Műanyag ablak kalkulátor

A széles spektrumú üvegtípusok alkalmazása és azok egyedi felépítése számos lehetőséget rejt a beáramló fény- és napenergia mennyiségének – különböző speciális bevonatok általi (SN 60, SNX, stb). – tudatos szabályozására. Az általános teljesítménymutatók jelentős eltéréseket mutatnak mind a 2 rétegű, mind a 3 rétegű hőszigetelt üvegek esetében. A kétrétegű hőszigetelő üvegek napenergiaáteresztő- és fényáteresztőképessége jelentősen meghaladja a háromrétegű üvegszerkezetekét.

A különböző élethelyzetek, a beépített műanyag nyílászárók homlokzati tájolása, az épület elhelyezkedése sok esetben megkívánja, hogy a hőszigetelt üvegek meglévő alaptulajdonságait csökkentsük, vagy magasabb szintre emeljük, speciális bevonattal ellátott üvegek segítségével. Mindezt olyan módon szabályozható (csökkenthető –növelhető) egy üveg adott felületén átjutó nap energiájának, illetve fényének mennyisége, hogy közben annak kiváló hőszigetelési értéke (Ug 05 – 0,6) változatlan marad.

Stopsol „tükrös” üveg alkalmazása a műanyag ablakokban

Ugyanúgy lehet zavaró a túl sok napfény, ahogy annak hiánya is. A stopsol (napvédő) üvegekre felvitt bevonatok növelik az üvegfelületről visszaverődő fény (reflexió) mennyiségét, s ezáltal csökkentik annak beltérbe jutását. Ez a klasszikusan elterjedt „tükrös üveg” alkalmazása, ami a beeső napfény mellett a beláthatóságot is korlátozottan csökkentik. Az a hiedelem van a köztudatban, hogy a STOPSOl – tükrös üveg nem engedi meg a belátást a lakásba, ami részben igaz csupán. Külső napfényes – belső világítás nélküli lakótrénél ez igaz. Korlátozottan persze, mert ha kívül valaki közel megy az üveghez, azért a belátást nem 100%-ban védi ez az üveg. Amikor viszont a külső fényviszonyok megváltoznak, mert besötétedik és bent a villany felkapcsolásra kerül, a belátás azért határozottan megnő. tehát ez az üveg a napfény és ezáltal a naphő ellen véd, nem pedig a belátást gátolja meg.

Stopsol műanyag ablaküveg a napfény védelemben

Naphő elleni védelem SNX 60 üvegekkel

„SunGuard® SNX 60 egy olyan, három ezüstréteget tartalmazó bevonatos naphővédő üveg, ami a természetes fény 60%-át, de a naphőnek csak 29%-át engedi át. (A normál 3 rétegű üveg a naphő 50-55%-át engedi át). Az üveggyártásban ma elérhető egyik legmagasabb szelektivitás (a fényáteresztés és a naptényező hányadosa). Segítségével csökkenthető az épület energia számlája, mivel kevesebb mesterséges megvilágításra és légkondicionálásra lehet szükség. Egyúttal az üvegezett homlokzat külső megjelenésének is ad egy finom árnyalatot.

Az üveg 1,0 W/m²K U-értéke is mutatja kiváló hőszigetelő képességét, csökkentve a fűtési költségeket hidegebb időjárás esetén. Az új SunGuard® SNX 60 hőkezelhető és nem hőkezelhető változatban is kapható. Ragasztott üveg formájában is rendelkezésre áll biztonsági, vagyonvédelmi vagy hanggátlási felhasználásra. „

Naphő elleni védelem SNX műanyag ablaküveggel

Az eltérő éghajlati adottságok, illetve eltérő homlokzati felületek eltérő mennyiségű napenergia bejutását kívánják meg. A déli oldal nyílászáróit éri a nap fénye a legtovább, s a legnagyobb szögben, ezért azok esetében a nagyobb üvegfelületek túlzott felmelegedéssel, állandó klímahasználattal, folyamatos árnyékolással (nappali sötétség) járnak. A lakótérbe jutó fény mennyiségének növelése révén hosszabb ideig áll rendelkezésünkre a természetes fény, az üvegfelületen átjutó napenergia mennyisége által pedig tudatosan szabályozhatjuk a lakótér klímáját melegebb, vagy hűvösebb „beépítési környezetben”.

A nap energiája ugyanis rövidhullámú sugárzás, s a bevonatoknak köszönhetően lecsökkentett, vagy megnövelt külső oldali reflexió révén szabályozható a lakótérbe jutó mennyiség. Ugyanezen bevonatok képesek megakadályozni, vagy segíteni a bejutott, s a falakról, bútorokról visszaverődött napenergia szabadba történő jutását, mivel azok már hosszúhullámú sugarak, így a belső oldali szabályozás is ugyanazon fólia alkalmazásával biztosított, s ezáltal lakótér energiafelhasználása is tudatosan alakítható az egyedi üvegtípusoknak köszönhetően.

Ne feledjük, minél nagyobb az üvegek felülete, annál fontosabb a tudatos szabályozás szerepe.