Festett beltéri ajtó

Gyári felületkezelést válasszak vagy ecseteljek magam? …teheti fel a kérdést gondolva, hogy a festett ajtó drágább, mintha otthon lefestené le a terméket saját maga. Ez így van, de érdemes szem előtt tartani azt, hogy az egyébként is magasabb áron elérhető fa vagy festett MDF beltéri ajtó otthoni festése akár tönkre is teheti ezt a szép terméket.
 

Festett MDF beltéri ajtók

Lazúrozott borovi fenyő beltéri ajtók

Megmutatjuk, mik azok a lépések, amikre figyelni kell egy festett termék felületkezelésénél. Azt is látni fogja, hogy otthoni körülmények között miért nem lehet megvalósítani mindezt esztétikusan és úgy, hogy később ne érje kellemetlen meglepetés majd önt a festett felület láttán.
 
Beltéri ajtóink

Fa belső ajtó csiszolása az első lépés

Egy bölcs ember mondta régen, hogy tanulni, tanulni, tanulni. A borovi fenyő festésnél mi azt mondjuk, hogy csiszolni, csiszolni és csiszolni. Minden egyes technológiai művelet között nagyon fontos és elengedhetetlen a felületek csiszolás. A fa alapú beltéri és bejárati ajtónál, ablakoknál több lehetőségünk
van felületkezelés esetén.
 
  1. Színtelen lakkozás
  2. Pácolás
  3. Lazúros jellegű felületkezelés
  4. Olaj alapú festés

 

Belső ajtó lazúros  felületkezelése

 
Általában vizes bázisú lazúrozással készülnek a borovi fenyő nyílászárók, ezért most ezzel foglalkozunk. Mindezt tesszük azért, mert a fa természetes erezettsége ezzel az eljárással megtartható. A felületkezelést gondos munkával érdemes végezni, mert egy rosszul kivitelezett festéssel akár tönkre is tehetjük az egyébként kiváló minőségű borovi fenyő ajtót, ablakot. Ezért minden esetben érdemes a gyári felületkezelést választani.
 

Fa beltéri ajtó alapozó festése 

 
A felületkezelés első lépése a fa termék felületének megtisztítása. Majd a szaküzletben kiválasztott szín a locsoló berendezéssel egy helyiségben található teknőbe kerül. Amikor az előkészületekkel végeztek, jöhet a termék, hogy az alapszínnel belocsolják.
 
A locsolásos technikával a fa minden része átitatódik lazúrral, így nem marad olyan felület, mely natúr állapotban maradna. Ez nem mondható el az otthoni festésről, hiszen ott csak a látszó részeket festjük le, és a fa mozgásával később a rejtett felületek láthatóvá válhatnak, így az ajtó csíkos és csúnya lesz.

Beltéri ajtó töltő alapozása

Az alapozás száradása után az ajtó elemeit csiszolják. A felület csiszolását 120-as szemcsenagyságú csiszolópapírral végzik. Messze nem elég ez szemcseszám a végső, tökéletes simaság eléréséhez, ezért még van teendő. Az első csiszolást követően a hibajavítóba kerül a termék, ahol a csiszolt felületen látható hibákat javítják ki, majd ismét csiszolás következik.

Amikor mindez megtörtént, jöhet a töltőalapozás. Ekkor kapja meg az ajtó a második sor festéket. Itt már nem locsolják az ajtót, hanem fújják.
 

Fedőréteg felhordása a beltéri ajtóra

A megfelelő száradási idő elteltével az ajtót ismét csiszolják, de itt már az eddigieknél is finomabb, akár 180-220-as szemcseszámú csiszolóvászonnal vagy csiszolószivaccsal. A teljes csiszolást követően, már szinte tökéletes felületet kapunk, de az ajtó igazi ragyogását, selymes csillogását a fedőréteg felhordását
 
követően kapjuk meg. Előtte azonban a felület teljes portalanítását kell elvégezni. Jöhet a fedőréteg fújása, mely technológiailag és vizuálisan már nem tér el a töltőréteg felhordásától.

Tok és ajtólap felvasalása

A kész ajtókat, ablakokat abba az üzemrészbe kerül, ahol várakozik a zár és pántalkatrészek felszereléséig. A vasalást követően kész az ajtó, és már csak azt várja, hogy szaküzleteinkbe érkezhessen, majd az ön lakásába.

 
A borovi fenyő ajtók, ablakok egy magas technológiai minőségű fa termékek. Míves megmunkálásának köszönhetően sokféle formavilággal készülhet. Felülete tökéletesen megmunkált és fényes, ezért a termék otthoni felületkezelése nem ajánlott.
 

Otthoni festés veszélyei

 
Röviden láthattuk a technológiai sorrendeket, amit otthon nem lehet biztosítani. Az ajtót, ablakot ön készre szerelt állapotban kapja meg és így fogna majd hozzá a festéshez, általában ecsettel, hengerrel.
 
A nem látszó részeket nem fogja festeni, így ott, ha nedvességet kap a termék, dagadásnak fog indulni. Ez a vetemedés első lépése. Másik probléma, hogy a nem látszó pl. betéteket nem tudja festeni, így a belső páraingadozás miatt a fa alkatrész majd mozogni fog és olyan eddig nem látszó felület bukkan fel, amit festék nem látott.
 
Mindemellett a gyártói körülmények közt végzett locsolás, porszórás nem hasonlítható össze az ecsetvonás okozta felülettel. Esztétikailag is komoly eltérés lesz a két felület között. Érdemes végig gondolni azt, hogy otthoni festésre adja a fejét vagy gyári felületkezeléssel vásároljon ajtót, ablakot.
 
Cseke Zsolt
Pallasz Enteriőr